W Bolesławcu rośnie bezrobocie. Czy to efekt koronawirusa? - Boleslawiecinfo.pl

W Bolesławcu rośnie bezrobocie. Czy to efekt koronawirusa?

Z 3,8 proc. w październiku 2019 bezrobocie wzrosło do 5,2 proc. w bieżącym roku. Czy to efekt koronawirusa i sygnał nadchodzących problemów?
źródło: pixabay.com

Czy rosnące bezrobocie to efekt pandemii? Czy poziom bezrobocia będzie się powiększał? To pytania szczególnie ważne przed nadchodzącymi świętami.

źródło: boleslawiec.praca.gov.pl

Bezrobocie rośnie

Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu (dane z października) mierzone rok do roku bezrobocie wzrosło o 1,4 proc. Bez pracy pozostawały 1803 osoby w tym 327 z prawem do zasiłku. Na szczęście od sierpnia bieżącego roku utrzymuje się na niezmienionym poziomie, choć nie wiadomo, jak aktualna sytuacja pandemiczna przełoży się na liczbę bezrobotnych w kolejnych miesiącach. Jak wiemy gospodarka jest cześciowo zamknięta i nie wiadomo, kiedy ostatecznie biznes i rynek pracy wrócą na wcześniejsze tory. Nie ma także pewności, jakie będą długotrwałe efekty zamknięcia biznesów a przede wszystkim czy czeka nas także trzecia a być może i czwarta fala pandemii.

Sytuacja w gminach

źródło: boleslawiec.praca.gov.pl

Najwięcej, bo ponad 39 proc. bezrobotnych jest zarejestrowanych w Mieście Bolesławiec a jedynie 5,2 proc. w Gminie Gromadka.